0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIOgres pašvaldības atbildes uz žurnāla “Bilance” jautājumiem

Ogres pašvaldības atbildes uz žurnāla “Bilance” jautājumiem

Pielikums rakstam “Ogre — valstspilsēta Rīgas pavēnī“. Žurnāla “Bilance” jautājumi

 
1) Par Ogres ekonomikas attīstības stratēģiju. Ogres novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2022-2034 kā perspektīvākais (pirmais) virziens pilsētas ekonomikas attīstībai minēts “augstas PVN industriālā un IT produkcija, elektronika”.
 
1.1. Kādas ir pašreizējās Ogres iestrādes šajās jomās? Vai bez HansaMatrix pilsētā darbojas vēl kaut daži vērā ņemamu apgrozījumu sasnieguši (vai kaut sākumstadijā esoši) uzņēmumi, kuri būtu klasificējami kā “augstas PVN industrija, elektronika, IT”?
 
1.2. Pie uzdevumiem šī mērķa sasniegšanai minēti vairāki, kurus derētu izprast detalizētāk. Piemēram, ko konkrēti nozīmēs “Nozares uzņēmumiem nepieciešamo atbalsta pakalpojumu attīstība” – kādi tieši atbalsta pasākumi ir jau tikuši un tiks attīstīti?  “Atbalsts investīciju piesaistei, uzņēmējdarbības uzsākšanai” –  tieši kā izpaužas atbalsts investīciju piesaistei, biznesa uzsākšanai? Piemēram, vai Ogrē ir vēl kāds (lielāka mēroga, plašāks, vispārējs) biznesa “sēklas finansējuma” grantu konkurss, izņemot jauniešu sociālās uzņēmējdarbības projektiem un uz reemigrantiem mērķēto? Kā notiek investoru piesaiste, un kāpēc ar to (saskaņā ar datiem) tik ļoti neveicas?
 
1.3. Vēl plānošanas dokumentos minēts: “Sniegt atbalstu uzņēmēju un zinātnisko institūciju sadarbībai, zināšanu pārnesi un inovāciju komercializācijai (t.sk. produktu ar augstu pievienoto vērtību radīšana no vietējiem resursiem – koksnes, derīgajiem izrakteņiem). Kā konkrēti to plānots īstenot? Sadarbojoties ar kādām zinātniskajām institūcijām? Vai jau kas radīts šādas biznesa un zinātnes sinerģijas rezultātā (jaunas kompānijas, produkti)?
 
2) Attālinātā darba komponente. Ogres attīstības plānošanas dokumentos vairākkārt uzsvērta attālinātā darba veicināšanas nozīme. Ko tas nozīmē Ogres ekonomikas attīstības stratēģijas kontekstā? Kas pārsvarā būs šie attālinātā darba veicēji, kādās nozarēs un kurās pašvaldībās strādās? Vai plāns ir veicināt Ogres kā pievilcīgas dzīvesvietas attīstību un līdz ar to piesaistīt citās (Rīgas, Pierīgas) pašvaldībās strādājošos (attālināti)? Kāds ir pašreizējais īpatsvars – cik % no Ogrē dzīvojošajiem strādā citos novados/pašvaldībās (t.sk. Rīgā?)?
 
3) Ogres pašreizējā ekonomiskā situācija un tās cēloņi. Dati (vismaz CSP publicētie par 2021. gadu) rāda, ka Ogrei ir zemākais IKP uz iedzīvotāju starp valstspilsētām, otra zemākā uzņēmumu saražotās produkcijas vērtība uz iedzīvotāju, otrs zemākais uzņēmumos nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars no iedzīvotāju kopskaita, otrs zemākais ārvalstu tiešo investīciju apjoms uz iedzīvotāju. Tajā pašā laikā vidējā alga, nomaksātais IIN ir starp augstākajiem, bezdarbs starp zemākajiem. Skaidri redzama svārstmigrācijas, jau piesauktā attālinātā darba un Rīgas tuvuma ietekme. Jautājums – vai Ogri šāda situācija apmierina, un šādu stratēģiju (pilsēta kā laba dzīvesvieta, ne tik ļoti ekonomikas “powerhouse”) plānots arī turpināt?
 
4) Valsts politika un tās ietekme. Kā Ogres attīstību ietekmē valstiskā (t.sk. reģionālā) politika? Kas tajā pozitīvs un palīdzošs, kas negatīvs un traucējošs?  Kādi pasākumi vēl būtu nepieciešami optimālam pilsētas izaugsmes atbalstam no valsts puses?
 
5) Par infrastruktūras attīstību. Kas ir pilsētā aktuālākie (jau notiekošie/ieplānotie?) darbi infrastruktūras uzlabošanas ziņā? Kas pilsētas infrastruktūrā vēl būtu primāri nepieciešams tieši biznesa vides/ekonomikas attīstībai? T.sk. vai perspektīvā plānots izbūvēt divlīmeņu šķērsojumu vismaz vienā no vietām, kur Rīgas-Daugavpils dzelzceļš sadala pilsētas maģistrālās ielas (Kalna prospekts, Raiņa prospekts) un veido diezgan ievērojumus satiksmes sastrēgumus?
 
6) Kādi ir Ogres ekonomikas izaugsmes mērķi (konkrēti skaitliski rezultatīvie rādītāji) tuvāko 3-5 gadu laikā? (piemēram, IKP uz iedzīvotāju, vidējā alga, biznesa aktivitāte utml.) Stratēģijās atradu apskatu par to, kādā mērā izpildīti iepriekšējie mērķi (gan arī ne ar konkrētiem cipariem), bet jaunos mērķus neatradu.
 
7) Uzņēmējdarbības attīstības un investīciju piesaistes plāni. Iespējams, ka daļa no atbildēm uz manis uzdotajiem jautājumiem ir rodami Ogres novada “Uzņēmējdarbības attīstības plānos” un “Investīciju piesaistes plānos”, kurus, saskaņā ar Ogres novada attīstības programmas rīcības plānu, bija jāizstrādā 2022-2023. gada laikā. Man nekādi neizdevās atrast šos plānus publicētus, bet tie varētu būt vērtīgs informatīvs materiāls rakstam, tāpēc lūdzu atsūtīt šos plānus kā pielikumus atbildē uz e-pastu.
 

Ogres novada domes atbildes

 

1.1.Uzņēmumi ar augstu pievienoto vērtību – Ogres novada administratīvajā teritorijā reģistrētie augstās pievienotās vērtības industriālo un IT produkciju un pakalpojumus radošie uzņēmumi:

Uzņēmuma nosaukums NACE
SIA “SMART AERO” (Ogrē) Lidaparātu, kosmisko aparātu un to iekārtu ražošana
SIA “HansaMatrix Pārogre” (Ogrē) Elektronisko plašu ražošana
SIA “Open Idea” (Ikšķilē) Datu apstrāde, uzturēšana un ar to saistītās darbības
SIA “Amitum” (Ogrē) Datorprogrammēšana

 

SAM 5.6.2. projekta “Degradētas teritorijas Pārogres industriālajā parka revitalizācija” ar ES līdzfinansējumu īstenošanas rezultātā industriālajā parkā darbojas SIA “Quality Jobs” (elektronikas nozare), kas ir ieguldījusi nefinanšu investīcijas un radījusi jaunas darba vietas.

1.2. Ogres novada pašvaldība aktīvi piedalās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatora konsultatīvajā komisijā, veicinot jaunu uzņēmumu, darba vietu izveidi, ražošanu, t.sk., precēm ar augstu pievienoto vērtību, un eksportu, augstus apgrozījuma un peļņas rādītājus.

LIAA prezentācija par reģionā atbalstītajiem uzņēmumiem 2016. – 2023.g. un to sasniegtajiem rādītājiem:

Arī Latvijas mērogā Ogres biznesa inkubatora rādītāji ir augsti (LIAA prezentācijas dati):

Ogres novada pašvaldība vairākus gadus īsteno infrastruktūras projektus ar ES līdzfinansējumu, kas veicina uzņēmējdarbības attīstību, piem., “Madlienas tirgus laukuma izbūve”, “Uzņēmējdarbības attīstība Ogres stacijas rajonā, pārbūvējot uzņēmējiem svarīgu ielas posmu un laukumu Ogrē”, ‘Grants ceļu posmu pārbūve Ogres novadā”, “Degradētās teritorijas Pārogres industriālajā parkā revitalizācija” u.c.

Pasākumi investoru piesaistei

LIAA Ogres pārstāvniecība aktīvi organizē informatīvas stundas un seminārus uzņēmējiem, kur tiek piedāvātas gan inkubācijas un pirmsinkubācijas programmas, gan atbalsts eksporta un digitalizācijas projektos. Piemēram, 2024. gada sākumā plānoti vairāki semināri par atbalsta iespējām uzņēmējiem, piedāvājot dalību dažādos grantu konkursos un eksporta veicināšanas pasākumos. Tiek rīkotas arī tirdzniecības misijas un izstādes, lai veicinātu investoru piesaisti un jaunu uzņēmumu attīstību​.

Šie pasākumi tiek rīkoti, lai palīdzētu uzņēmumiem kļūt konkurētspējīgākiem, veicinātu vietējo un ārvalstu investoru interesi un stimulētu reģionālo attīstību. Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar LIAA ir izveidojusi infrastruktūru, kas sniedz uzņēmējiem bezmaksas pieeju kopstrādes telpām un konsultācijām

Regulāri tiek organizēti informatīvi pasākumi uzņēmējiem.  

  • gada sākumā tikšanās ar Ogres novada uzņēmēju biedrību
  • gadā tika organizētas uzņēmēju dienas Ogres novada uzņēmējiem 27. – 29. oktobrī. 2023 gadā Ogres novada uzņēmēju dienu ietvaros 26. oktobrī norisinājās ikgadējais tūrisma uzņēmēju pieredzes apmaiņas brauciens, kura laikā tūrisma uzņēmēji viesojās pie citiem uzņēmējiem un iepazinās ar viņu piedāvājumu. Brauciena mērķis bija iepazīstināt uzņēmējus ar tūrisma piedāvājumu Ogrē un Ikšķilē, kā arī tīklošanās un sadarbības veicināšana uzņēmēju starpā.
  • -2024. g. notika gan formālas, gan neformālas tikšanās ar Ogres novada uzņēmējiem, vai to pārstāvjiem.
  • Gan 2023. gadā, gan 2024. gadā ir rīkotas vairākas diskusiju tikšanās, kur uzņēmēji var tieši sazināties ar Ogres novada pašvaldības pārstāvjiem, lai pārrunātu vietējās infrastruktūras uzlabojumus, uzņēmējdarbības vides atbalstu un attīstības plānus u.c.
  • gadā 26. aprīlī tika organizēts uzņēmēju forums “ŠEIT DZIMST LEĢENDAS” (ieskats pašvaldības paveiktajā un plānotajā, kā arī diskusīja par infrastruktūras attīstību un iespējām, civilās aizsardzības jautājumiem, izglītības, kultūras, tūrisma un sporta aktualitātēm Ogres novadā.)
  • 2023/2024. g. sadarbībā ar Ogres kultūras centru un citiem, tiek veidoti gadatirgi, rudens tirgi, mājražotāju, zemnieku tirdziņi utt.

1.3. Ogres novada pašvaldībai ir noslēgti vairāki sadarbības līgumi ar Latvijas augstskolām, piem., Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Latvijas Mākslas akadēmiju u.c. Notiek komunikācija un sadarbība arī ar Daugavpils universitāti, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”, Latvijas Valsts Mežzinātnes institūtu “Silava” u.c. Lielāks uzsvars tiks likts zinātnisko institūtu uzrunāšanai, kuru darbība var būt saistīta ar Ogres novada vietējo resursu izmantošanu un efektivitātes paaugstināšanu, piem., Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu u.c. Jaunas kompānijas, produkti radušies Ogres novada pašvaldībai konsultējot jaunos uzņēmējus sadarbībai ar zinātniskajiem institūtiem un atbalstot tos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatora konsultatīvās komisijas ietvaros.

  1. Potenciālais profesiju klāsts un darba vietu ģeogrāfiskais izvietojums var būt ļoti plašs. Jau pirms Covid-19 bija vērojams, ka cilvēki (darbaspēks) izvēlas dzīvot ārpus Rīgas, t.sk., lauku teritorijās (piem., Krapes pagastā, Meņģeles pagastā u.c.) tādējādi paaugstinot savas dzīves kvalitāti, līdzsvarojot pavadīto laiku starp darba vietu un māju, atgūstot un saglabājot veselību rekreācijai labvēlīgos apstākļos. Tas iespējams, ja pašvaldība nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus, to pieejamību, infrastruktūru. Covid-19 un pēc Covid-19 ierobežojumu laikā vērojams, ka tendence izvēlēties dzīvesvietu ārpus Rīgas ir pieaugusi. Ogres novada pašvaldība turpina darbu pie IKT infrastruktūras uzlabošanas, lai nodrošinātu interneta pārklājumu un jaudu, ātrumu gan attālajā Mazozolu pagastā, gan Ogresgala pagastā, kurā arī ikgadus par dzīvesvietu izvēlas jaunās ģimenes, jaunie speciālisti u.c.

Uz Ogres novada kā augstvērtīgas dzīvesvietas attīstību ir vērsti trīs stratēģiskie mērķi:

[1]  pirmais stratēģiskais mērķis Ogres novadā ir izveidots līdzsvars starp dabas un vides kvalitāti un cilvēku vajadzībām (SM1);

[2] otrais stratēģiskais mērķis Ogres novada demogrāfija iegūst ilgtspējīgu raksturu (SM2);

[3] trešais stratēģiskais mērķis Mājsaimniecībām ir ērti pieejami tām nepieciešamie pakalpojumi (SM3),

kā arī trīs ilgtermiņa horizontālas prioritātes:

[1] videi draudzīgas rīcības (IP1);

[2] ģimenei draudzīgas un sociāli atbildīgas rīcības un politikas (IP2);

[3] novada teritorijas līdzsvarotu attīstību sekmējošas rīcības (IP3).

Prognozējams, ka paaugstinoties dzīves vides kvalitātei, Ogres novads var kļūt pietiekoši konkurētspējīgs, lai piesaistītu arī citās pašvaldībās strādājošos attālinātajā formātā.

Programmā minētajiem stratēģiskajiem mērķiem un ilgtermiņa horizontālajām prioritātēm ir pakārtotas divi vidējā termiņa prioritātes:

[1] Efektīva vides pārvaldība (VTP-1);

[2] Pakalpojumu pieejamība un augstvērtīga dzīvesvide (VTP-2).

  1. Stratēģija ir vērsta uz sociālo, vides un ekonomisko aspektu sabalansēšanu. Gan pilsētas, gan lauku teritorijas ir labas dzīvesvietas. Daudzas ģimenes izvēlas dzīvi laukos, jo pašvaldība nodrošina pakalpojumus un infrastruktūru, savukārt investori, piem., kas plāno attīstīt mājokļu apbūvi, vairāk izvēlas Ogri, Ikšķili, t.sk., piedaloties ALTUM zemo cenu mājokļu programmā. Investori, kas plāno attīstīt uzņēmējdarbību, arī plāno mājokļu būvniecību darbaspēkam, gan pilsētās, gan lauku teritorijās.
  2. Ogres novada pašvaldība saimnieko, paļaujoties uz novada resursu spēkiem, meklējot katru iespēju uzlabot novada iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Tas iekļauj arī iedzīvotāju interešu pārstāvību valsts institūcijās, infrastruktūras, sociālo, saimniecisko un citu jautājumu attīstībā. Pašvaldība sadarbojas ar valsti iekļaujoties uzņēmējdarbības veicinošās programmās, ceļu un ielu attīstības, pirmsskolas u.c. izglītības infrastruktūras būvniecības, pārbūves programmās, energoefektivitātes pasākumos u.c. Būtiska joma, kurā varētu būt lielāks atbalsts no valsts puses, ir sports, tā infrastruktūras attīstības jautājumi, jo veselīgs dzīvesveids, jauniešu u.c. vecuma cilvēku iesaiste sportiskās aktivitātēs, izaugsme līdz pat Olimpiskajām spēlēm, nav iedomājama bez atbalsta sportam.
  3. Ogres novadā aktuālākie darbi:

– projekta “Muzikālais teātris Rīgas ielā 15, Ogrē, Ogres novadā” 1. Kārtas “Neatkarības laukums un tā pieguļošas teritorijas Ogrē pārbūve” īstenošana,

– Šogad uzsākta bērnu laukumiņu programma lauku teritorijās ar bērnu laukumiņu uzstādīšanu Ciemupē, Kaibalā, Mazozolos, Lēdmanē un Jumpravā.

Ieplānotie darbi:

  • Jauna teritorijas plānojuma izstrāde;
  • Skolas ielas (posmā no Pirts ielas līdz Jaunogres prospektam), Ogrē pārbūve uzņēmējdarbības veicināšanai;
  • Veloceļa Ciemupe – Lielvārde izbūve, lai uzlabotu iedzīvotāju mobilitāti un drošību;
  • Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas pasākumi Ogres novada pašvaldības Ķeguma, Lielvārdes teritorijas apgaismojuma infrastruktūrā,
  • Ogresgala pamatskolas energuefektivitātes pasākumi un piebūve zēnu darbmācības un tehnoloģiju apmācībai;
  • Jauna bērnudārza būvniecība Mālkalnes pr.10, Ogrē;
  • Ogres novada izglītības iestāžu infrastruktūras pilnveide un aprīkošana Suntažu pamatskolai, Ķeguma pamatskolai, Lielvārdes E.Kauliņa vidusskolai;
  • Ēku siltumapgādes vieda vadība;
  • Ilgtspējīgi risinājumi (lietus ūdens novade no futbola laukuma) Meža ielā 14, Ogrē u.c.

Biznesa vides, ekonomikas attīstībai primāri nepieciešams sakārtot apakšzemes inženierkomunikācijas un pievedceļus. Ogres novada pašvaldība regulāri izstrādā būvprojektus ceļu un ielu sakārtošanai uzņēmējdarbības tuvumā esošajai infrastruktūrai, lai veicinātu gan uzņēmējdarbības attīstību, gan darbaspēka mobilitāti, iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Projektiem tiem piesaistīts ES līdzfinansējums. Kalna prospektā, Ogrē ir ieplānots būvēt divlīmeņu škērsojumu dzelzceļam Rīga – Daugavpils.

  1. Ogres novada attīstības izvērtējuma pamatrādītāju mērķa vērtības 2027. gadā vai vēlamā attīstības tendence ir noteikta Ogres novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2022.–2034. gadam un Ogres novada attīstības programmas 2022.–2027. gadam īstenošanas uzraudzības kārtības4. tabulā “Ogres novada attīstības izvērtējuma pamatrādītāji” (lpp. 7-8).

Skatieties arī:

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pielikums rakstam "Ogre — valstspilsēta Rīgas pavēnī". Žurnāla "Bilance" jautājumi

 
1) Par Ogres ekonomikas attīstības stratēģiju. Ogres novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2022-2034 kā perspektīvākais (pirmais) virziens pilsētas ekonomikas attīstībai minēts "augstas PVN industriālā un IT produkcija, elektronika".
 
1.1. Kādas ir pašreizējās Ogres iestrādes šajās jomās? Vai bez HansaMatrix pilsētā darbojas vēl kaut daži vērā ņemamu apgrozījumu sasnieguši (vai kaut sākumstadijā esoši) uzņēmumi, kuri būtu klasificējami kā "augstas PVN industrija, elektronika, IT"?
 
1.2. Pie uzdevumiem šī mērķa sasniegšanai minēti vairāki, kurus derētu izprast detalizētāk. Piemēram, ko konkrēti nozīmēs "Nozares uzņēmumiem nepieciešamo atbalsta pakalpojumu attīstība" - kādi tieši atbalsta pasākumi ir jau tikuši un tiks attīstīti?  "Atbalsts investīciju piesaistei, uzņēmējdarbības uzsākšanai" -  tieši kā izpaužas atbalsts investīciju piesaistei, biznesa uzsākšanai? Piemēram, vai Ogrē ir vēl kāds (lielāka mēroga, plašāks, vispārējs) biznesa "sēklas finansējuma" grantu konkurss, izņemot jauniešu sociālās uzņēmējdarbības projektiem un uz reemigrantiem mērķēto? Kā notiek investoru piesaiste, un kāpēc ar to (saskaņā ar datiem) tik ļoti neveicas?
 
1.3. Vēl plānošanas dokumentos minēts: "Sniegt atbalstu uzņēmēju un zinātnisko institūciju sadarbībai, zināšanu pārnesi un inovāciju komercializācijai (t.sk. produktu ar augstu pievienoto vērtību radīšana no vietējiem resursiem – koksnes, derīgajiem izrakteņiem). Kā konkrēti to plānots īstenot? Sadarbojoties ar kādām zinātniskajām institūcijām? Vai jau kas radīts šādas biznesa un zinātnes sinerģijas rezultātā (jaunas kompānijas, produkti)?
 
2) Attālinātā darba komponente. Ogres attīstības plānošanas dokumentos vairākkārt uzsvērta attālinātā darba veicināšanas nozīme. Ko tas nozīmē Ogres ekonomikas attīstības stratēģijas kontekstā? Kas pārsvarā būs šie attālinātā darba veicēji, kādās nozarēs un kurās pašvaldībās strādās? Vai plāns ir veicināt Ogres kā pievilcīgas dzīvesvietas attīstību un līdz ar to piesaistīt citās (Rīgas, Pierīgas) pašvaldībās strādājošos (attālināti)? Kāds ir pašreizējais īpatsvars - cik % no Ogrē dzīvojošajiem strādā citos novados/pašvaldībās (t.sk. Rīgā?)?
 
3) Ogres pašreizējā ekonomiskā situācija un tās cēloņi. Dati (vismaz CSP publicētie par 2021. gadu) rāda, ka Ogrei ir zemākais IKP uz iedzīvotāju starp valstspilsētām, otra zemākā uzņēmumu saražotās produkcijas vērtība uz iedzīvotāju, otrs zemākais uzņēmumos nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars no iedzīvotāju kopskaita, otrs zemākais ārvalstu tiešo investīciju apjoms uz iedzīvotāju. Tajā pašā laikā vidējā alga, nomaksātais IIN ir starp augstākajiem, bezdarbs starp zemākajiem. Skaidri redzama svārstmigrācijas, jau piesauktā attālinātā darba un Rīgas tuvuma ietekme. Jautājums - vai Ogri šāda situācija apmierina, un šādu stratēģiju (pilsēta kā laba dzīvesvieta, ne tik ļoti ekonomikas "powerhouse") plānots arī turpināt?
 
4) Valsts politika un tās ietekme. Kā Ogres attīstību ietekmē valstiskā (t.sk. reģionālā) politika? Kas tajā pozitīvs un palīdzošs, kas negatīvs un traucējošs?  Kādi pasākumi vēl būtu nepieciešami optimālam pilsētas izaugsmes atbalstam no valsts puses?
 
5) Par infrastruktūras attīstību. Kas ir pilsētā aktuālākie (jau notiekošie/ieplānotie?) darbi infrastruktūras uzlabošanas ziņā? Kas pilsētas infrastruktūrā vēl būtu primāri nepieciešams tieši biznesa vides/ekonomikas attīstībai? T.sk. vai perspektīvā plānots izbūvēt divlīmeņu šķērsojumu vismaz vienā no vietām, kur Rīgas-Daugavpils dzelzceļš sadala pilsētas maģistrālās ielas (Kalna prospekts, Raiņa prospekts) un veido diezgan ievērojumus satiksmes sastrēgumus?
 
6) Kādi ir Ogres ekonomikas izaugsmes mērķi (konkrēti skaitliski rezultatīvie rādītāji) tuvāko 3-5 gadu laikā? (piemēram, IKP uz iedzīvotāju, vidējā alga, biznesa aktivitāte utml.) Stratēģijās atradu apskatu par to, kādā mērā izpildīti iepriekšējie mērķi (gan arī ne ar konkrētiem cipariem), bet jaunos mērķus neatradu.
 
7) Uzņēmējdarbības attīstības un investīciju piesaistes plāni. Iespējams, ka daļa no atbildēm uz manis uzdotajiem jautājumiem ir rodami Ogres novada "Uzņēmējdarbības attīstības plānos" un "Investīciju piesaistes plānos", kurus, saskaņā ar Ogres novada attīstības programmas rīcības plānu, bija jāizstrādā 2022-2023. gada laikā. Man nekādi neizdevās atrast šos plānus publicētus, bet tie varētu būt vērtīgs informatīvs materiāls rakstam, tāpēc lūdzu atsūtīt šos plānus kā pielikumus atbildē uz e-pastu.
 

Ogres novada domes atbildes

 

1.1.Uzņēmumi ar augstu pievienoto vērtību - Ogres novada administratīvajā teritorijā reģistrētie augstās pievienotās vērtības industriālo un IT produkciju un pakalpojumus radošie uzņēmumi:

Uzņēmuma nosaukums NACE
SIA "SMART AERO" (Ogrē) Lidaparātu, kosmisko aparātu un to iekārtu ražošana
SIA “HansaMatrix Pārogre” (Ogrē) Elektronisko plašu ražošana
SIA "Open Idea" (Ikšķilē) Datu apstrāde, uzturēšana un ar to saistītās darbības
SIA “Amitum” (Ogrē) Datorprogrammēšana
 

SAM 5.6.2. projekta “Degradētas teritorijas Pārogres industriālajā parka revitalizācija” ar ES līdzfinansējumu īstenošanas rezultātā industriālajā parkā darbojas SIA “Quality Jobs” (elektronikas nozare), kas ir ieguldījusi nefinanšu investīcijas un radījusi jaunas darba vietas.

1.2. Ogres novada pašvaldība aktīvi piedalās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatora konsultatīvajā komisijā, veicinot jaunu uzņēmumu, darba vietu izveidi, ražošanu, t.sk., precēm ar augstu pievienoto vērtību, un eksportu, augstus apgrozījuma un peļņas rādītājus.

LIAA prezentācija par reģionā atbalstītajiem uzņēmumiem 2016. – 2023.g. un to sasniegtajiem rādītājiem:

Arī Latvijas mērogā Ogres biznesa inkubatora rādītāji ir augsti (LIAA prezentācijas dati):

Ogres novada pašvaldība vairākus gadus īsteno infrastruktūras projektus ar ES līdzfinansējumu, kas veicina uzņēmējdarbības attīstību, piem., “Madlienas tirgus laukuma izbūve”, “Uzņēmējdarbības attīstība Ogres stacijas rajonā, pārbūvējot uzņēmējiem svarīgu ielas posmu un laukumu Ogrē”, ‘Grants ceļu posmu pārbūve Ogres novadā”, “Degradētās teritorijas Pārogres industriālajā parkā revitalizācija” u.c.

Pasākumi investoru piesaistei

LIAA Ogres pārstāvniecība aktīvi organizē informatīvas stundas un seminārus uzņēmējiem, kur tiek piedāvātas gan inkubācijas un pirmsinkubācijas programmas, gan atbalsts eksporta un digitalizācijas projektos. Piemēram, 2024. gada sākumā plānoti vairāki semināri par atbalsta iespējām uzņēmējiem, piedāvājot dalību dažādos grantu konkursos un eksporta veicināšanas pasākumos. Tiek rīkotas arī tirdzniecības misijas un izstādes, lai veicinātu investoru piesaisti un jaunu uzņēmumu attīstību​.

Šie pasākumi tiek rīkoti, lai palīdzētu uzņēmumiem kļūt konkurētspējīgākiem, veicinātu vietējo un ārvalstu investoru interesi un stimulētu reģionālo attīstību. Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar LIAA ir izveidojusi infrastruktūru, kas sniedz uzņēmējiem bezmaksas pieeju kopstrādes telpām un konsultācijām

Regulāri tiek organizēti informatīvi pasākumi uzņēmējiem.  

  • gada sākumā tikšanās ar Ogres novada uzņēmēju biedrību
  • gadā tika organizētas uzņēmēju dienas Ogres novada uzņēmējiem 27. – 29. oktobrī. 2023 gadā Ogres novada uzņēmēju dienu ietvaros 26. oktobrī norisinājās ikgadējais tūrisma uzņēmēju pieredzes apmaiņas brauciens, kura laikā tūrisma uzņēmēji viesojās pie citiem uzņēmējiem un iepazinās ar viņu piedāvājumu. Brauciena mērķis bija iepazīstināt uzņēmējus ar tūrisma piedāvājumu Ogrē un Ikšķilē, kā arī tīklošanās un sadarbības veicināšana uzņēmēju starpā.
  • -2024. g. notika gan formālas, gan neformālas tikšanās ar Ogres novada uzņēmējiem, vai to pārstāvjiem.
  • Gan 2023. gadā, gan 2024. gadā ir rīkotas vairākas diskusiju tikšanās, kur uzņēmēji var tieši sazināties ar Ogres novada pašvaldības pārstāvjiem, lai pārrunātu vietējās infrastruktūras uzlabojumus, uzņēmējdarbības vides atbalstu un attīstības plānus u.c.
  • gadā 26. aprīlī tika organizēts uzņēmēju forums “ŠEIT DZIMST LEĢENDAS” (ieskats pašvaldības paveiktajā un plānotajā, kā arī diskusīja par infrastruktūras attīstību un iespējām, civilās aizsardzības jautājumiem, izglītības, kultūras, tūrisma un sporta aktualitātēm Ogres novadā.)
  • 2023/2024. g. sadarbībā ar Ogres kultūras centru un citiem, tiek veidoti gadatirgi, rudens tirgi, mājražotāju, zemnieku tirdziņi utt.

1.3. Ogres novada pašvaldībai ir noslēgti vairāki sadarbības līgumi ar Latvijas augstskolām, piem., Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Latvijas Mākslas akadēmiju u.c. Notiek komunikācija un sadarbība arī ar Daugavpils universitāti, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”, Latvijas Valsts Mežzinātnes institūtu “Silava” u.c. Lielāks uzsvars tiks likts zinātnisko institūtu uzrunāšanai, kuru darbība var būt saistīta ar Ogres novada vietējo resursu izmantošanu un efektivitātes paaugstināšanu, piem., Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu u.c. Jaunas kompānijas, produkti radušies Ogres novada pašvaldībai konsultējot jaunos uzņēmējus sadarbībai ar zinātniskajiem institūtiem un atbalstot tos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatora konsultatīvās komisijas ietvaros.

  1. Potenciālais profesiju klāsts un darba vietu ģeogrāfiskais izvietojums var būt ļoti plašs. Jau pirms Covid-19 bija vērojams, ka cilvēki (darbaspēks) izvēlas dzīvot ārpus Rīgas, t.sk., lauku teritorijās (piem., Krapes pagastā, Meņģeles pagastā u.c.) tādējādi paaugstinot savas dzīves kvalitāti, līdzsvarojot pavadīto laiku starp darba vietu un māju, atgūstot un saglabājot veselību rekreācijai labvēlīgos apstākļos. Tas iespējams, ja pašvaldība nodrošina kvalitatīvus pakalpojumus, to pieejamību, infrastruktūru. Covid-19 un pēc Covid-19 ierobežojumu laikā vērojams, ka tendence izvēlēties dzīvesvietu ārpus Rīgas ir pieaugusi. Ogres novada pašvaldība turpina darbu pie IKT infrastruktūras uzlabošanas, lai nodrošinātu interneta pārklājumu un jaudu, ātrumu gan attālajā Mazozolu pagastā, gan Ogresgala pagastā, kurā arī ikgadus par dzīvesvietu izvēlas jaunās ģimenes, jaunie speciālisti u.c.

Uz Ogres novada kā augstvērtīgas dzīvesvietas attīstību ir vērsti trīs stratēģiskie mērķi:

[1]  pirmais stratēģiskais mērķis Ogres novadā ir izveidots līdzsvars starp dabas un vides kvalitāti un cilvēku vajadzībām (SM1);

[2] otrais stratēģiskais mērķis Ogres novada demogrāfija iegūst ilgtspējīgu raksturu (SM2);

[3] trešais stratēģiskais mērķis Mājsaimniecībām ir ērti pieejami tām nepieciešamie pakalpojumi (SM3),

kā arī trīs ilgtermiņa horizontālas prioritātes:

[1] videi draudzīgas rīcības (IP1);

[2] ģimenei draudzīgas un sociāli atbildīgas rīcības un politikas (IP2);

[3] novada teritorijas līdzsvarotu attīstību sekmējošas rīcības (IP3).

Prognozējams, ka paaugstinoties dzīves vides kvalitātei, Ogres novads var kļūt pietiekoši konkurētspējīgs, lai piesaistītu arī citās pašvaldībās strādājošos attālinātajā formātā.

Programmā minētajiem stratēģiskajiem mērķiem un ilgtermiņa horizontālajām prioritātēm ir pakārtotas divi vidējā termiņa prioritātes:

[1] Efektīva vides pārvaldība (VTP-1);

[2] Pakalpojumu pieejamība un augstvērtīga dzīvesvide (VTP-2).

  1. Stratēģija ir vērsta uz sociālo, vides un ekonomisko aspektu sabalansēšanu. Gan pilsētas, gan lauku teritorijas ir labas dzīvesvietas. Daudzas ģimenes izvēlas dzīvi laukos, jo pašvaldība nodrošina pakalpojumus un infrastruktūru, savukārt investori, piem., kas plāno attīstīt mājokļu apbūvi, vairāk izvēlas Ogri, Ikšķili, t.sk., piedaloties ALTUM zemo cenu mājokļu programmā. Investori, kas plāno attīstīt uzņēmējdarbību, arī plāno mājokļu būvniecību darbaspēkam, gan pilsētās, gan lauku teritorijās.
  2. Ogres novada pašvaldība saimnieko, paļaujoties uz novada resursu spēkiem, meklējot katru iespēju uzlabot novada iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Tas iekļauj arī iedzīvotāju interešu pārstāvību valsts institūcijās, infrastruktūras, sociālo, saimniecisko un citu jautājumu attīstībā. Pašvaldība sadarbojas ar valsti iekļaujoties uzņēmējdarbības veicinošās programmās, ceļu un ielu attīstības, pirmsskolas u.c. izglītības infrastruktūras būvniecības, pārbūves programmās, energoefektivitātes pasākumos u.c. Būtiska joma, kurā varētu būt lielāks atbalsts no valsts puses, ir sports, tā infrastruktūras attīstības jautājumi, jo veselīgs dzīvesveids, jauniešu u.c. vecuma cilvēku iesaiste sportiskās aktivitātēs, izaugsme līdz pat Olimpiskajām spēlēm, nav iedomājama bez atbalsta sportam.
  3. Ogres novadā aktuālākie darbi:

- projekta “Muzikālais teātris Rīgas ielā 15, Ogrē, Ogres novadā” 1. Kārtas “Neatkarības laukums un tā pieguļošas teritorijas Ogrē pārbūve” īstenošana,

- Šogad uzsākta bērnu laukumiņu programma lauku teritorijās ar bērnu laukumiņu uzstādīšanu Ciemupē, Kaibalā, Mazozolos, Lēdmanē un Jumpravā.

Ieplānotie darbi:

  • Jauna teritorijas plānojuma izstrāde;
  • Skolas ielas (posmā no Pirts ielas līdz Jaunogres prospektam), Ogrē pārbūve uzņēmējdarbības veicināšanai;
  • Veloceļa Ciemupe - Lielvārde izbūve, lai uzlabotu iedzīvotāju mobilitāti un drošību;
  • Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas pasākumi Ogres novada pašvaldības Ķeguma, Lielvārdes teritorijas apgaismojuma infrastruktūrā,
  • Ogresgala pamatskolas energuefektivitātes pasākumi un piebūve zēnu darbmācības un tehnoloģiju apmācībai;
  • Jauna bērnudārza būvniecība Mālkalnes pr.10, Ogrē;
  • Ogres novada izglītības iestāžu infrastruktūras pilnveide un aprīkošana Suntažu pamatskolai, Ķeguma pamatskolai, Lielvārdes E.Kauliņa vidusskolai;
  • Ēku siltumapgādes vieda vadība;
  • Ilgtspējīgi risinājumi (lietus ūdens novade no futbola laukuma) Meža ielā 14, Ogrē u.c.

Biznesa vides, ekonomikas attīstībai primāri nepieciešams sakārtot apakšzemes inženierkomunikācijas un pievedceļus. Ogres novada pašvaldība regulāri izstrādā būvprojektus ceļu un ielu sakārtošanai uzņēmējdarbības tuvumā esošajai infrastruktūrai, lai veicinātu gan uzņēmējdarbības attīstību, gan darbaspēka mobilitāti, iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Projektiem tiem piesaistīts ES līdzfinansējums. Kalna prospektā, Ogrē ir ieplānots būvēt divlīmeņu škērsojumu dzelzceļam Rīga – Daugavpils.

  1. Ogres novada attīstības izvērtējuma pamatrādītāju mērķa vērtības 2027. gadā vai vēlamā attīstības tendence ir noteikta Ogres novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2022.–2034. gadam un Ogres novada attīstības programmas 2022.–2027. gadam īstenošanas uzraudzības kārtības4. tabulā “Ogres novada attīstības izvērtējuma pamatrādītāji” (lpp. 7-8).

Skatieties arī: